Vzpostavitev kariernega sistema v policiji – obvestilo članstvu

Spoštovane kolegice in kolegi!

Obveščamo vas, da je 10. 1. 2024 na ministrstvu za notranje zadeve potekal sestanek na temo vzpostavitve kariernega sistema v policiji, ki ga je vodil minister za notranje zadeve g. Boštjan Poklukar, prisotna pa sta bila tudi generalni direktor policije g. mag. Senad Jušić in državna sekretarka na MNZ gospa Tina Heferle, s svojimi najožjimi sodelavci ter oba reprezentativna sindikata v policiji.

V sklopu sestanka so bila izmenjana posamezna stališča in mnenja ter podani še dodatni predlogi na temo vzpostavitve kariernega sistema v policiji, prav tako pa je bil opravljen tudi hitri pregled dela, ki je bil že opravljen na tem področju v preteklosti.

Po opravljeni razpravi in izmenjavi vseh mnenj je bilo izoblikovano stališče, da se z delom na tem področju nadaljuje, in sicer v obliki resorne delovne skupine za pripravo predloga za vzpostavitev kariernega sistema v policiji, ki je bila s sklepom, konec meseca decembra 2023, imenovana s strani ministra za notranje zadeve. V delovni skupini so državna sekretarka gospa Tina Heferle, generalni direktor policije g. mag. Senad Jušić, generalni sekretar na MNZ g. Erik Pagon in predsednika obeh reprezentativnih sindikatov v policiji, in sicer g. Adil Huselja (SPS) in g. Rok Cvetko (PSS).

Za dokončno uresničitev oziroma izpolnitev V. točke Sporazuma o razreševanju stavkovnih zahtev (Uradni list RS, št. 3/19), ki se nanaša na spremembe in dopolnitve 22.č člen Kolektivne pogodbe za policiste, ki obravnava karierni sistem pa bo potrebno nadaljevati tudi z delom v okviru vladne pogajalske skupine, ki bo imela ustrezen mandat.

Glede same realizacije sporazumov oziroma dogovorov, sklenjenih v obdobju preteklih vlad pa se je vlada g. Roberta Goloba, v mesecu oktobru 2022, jasno in nedvoumno zavezala, in sicer v 8. alineji, 5. točke Dogovora o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023 (Uradni list RS, št. 136/22), kjer je taksativno zapisana oziroma našteta tudi naša V. točka Sporazuma o razreševanju stavkovnih zahtev (Uradni list RS, št. 3/19), ki se nanaša na ustrezno vzpostavitev kariernega sistema v policiji. Predstavniki obeh sindikatov so danes opozorili na to določbo, ki je dodatni argument, da je treba to področje dela in organizacije urediti.
Zavedamo se, da pot do končne vzpostavitve kariernega sistema v policiji ne bo enostavna, niti se ne bo zgodila čez noč, zato bomo morali biti še toliko bolj vztrajni, da se ta problematika končno ter celovito reši v doglednem času, in sicer predvsem v prid vseh zaposlenih. Nenazadnje pa tudi v prid delodajalca, saj bo s tem preprečen marsikateri nepotreben odhod iz sistema, predvsem pa bo po vzpostavitvi kariernega sistema bolj jasna možna pot posameznika od vstopa do upokojitve ter kaj mora za dosego posameznega cilja, naziva oziroma zasedbe določenega delovnega mesta, pridobiti oziroma izpolniti.

Dodajamo še, da smo sestanek izkoristili tudi za to, da smo delodajalca opozorili, da na določena odprta vprašanja, ki smo jih naslovili na odgovorne v policiji in ministrstvu za notranje zadeve, pa še nismo prejeli pisnih odgovorov.

Med drugim smo izpostavili:
- prevoz službenih psov z lastnimi vozili in ustrezno povračilo stroškov prevoza;
- področje oskrbe službenih psov na domu ter odpravo problematike (posamičnih primerov), ki negativno vplivajo na sistemsko ureditev tega področja kar lahko ima škodljive vplive tako za vodnike službenih psov, službene pse in celotno institucijo pri strokovni, racionalni in učinkoviti uporabi službenih psov za opravljanje policijskih nalog;
- možnost premestitve na druga manj obremenjena delovna mesta, in sicer za zaposlene, ki tehtajo med odločitvijo o upokojitvi in opravljanjem nadaljnjega dela (samo v letu 2023 se je število zaposlenih v policiji zmanjšalo za približno 300);
- dopolnitev pogodb o šolanju na Višji policijski šoli z možnostjo podaljšanja zaposlitve (brez prekinitve pogodbe o zaposlitvi) za tiste, ki jim ne uspe v predpisanem roku diplomirati in zaključiti študijskih obveznosti, da bi se izognili nepotrebnim postopkom in stroškom zaradi ponovnega varnostnega preverjanja, zdravniških pregledov in nekajmesečna čakanja na sklenitev pogodb o zaposlitvi.

Glede vseh novosti ter napredka pri delu delovne skupine ter ostalih aktivnostih, povezanih z vzpostavitvijo novega in boljšega kariernega sistema v policiji vas bomo tudi v prihodnje sproti obveščali.

S prijaznimi pozdravi,

Adil Huselja
predsednik SPS

Številka: 1958/OBC-1/2024/1