Splošne novice
VIRUSNE OKUŽBE ŠTUDENTOV VIŠJE POLICIJSKE ŠOLE PA – OPOZORILO IN ZAHTEVA DELODAJALCU

VIRUSNE OKUŽBE ŠTUDENTOV VIŠJE POLICIJSKE ŠOLE PA – OPOZORILO IN ZAHTEVA DELODAJALCU

Spoštovane članice in člani SPS.

Obveščamo vas, da smo dne 20. 11. 2023 na vodstvo Policije in Ministrstvo za notranje zadeve naslovili urgentno opozorilo - zahtevo za ustrezno ukrepanje in zagotavljanje pogojev za zdravo in varno okolje študentov VPŠ in vseh zaposlenih na območju Policijske akademije, vključno z VCVB v Gotenici, ki vam ga prilagamo v nadaljevanju obvestila:

»Danes smo bili seznanjeni, da je med študenti VPŠ Policijske akademije približno deset študentov okuženih z nalezljivo bakterijsko okužbo IMPETIGO. Do okužbe naj bi prišlo na praktičnem usposabljanju študentov 2. letnika v Vadbenem centru Vinka Beznika (VCVB) v Gotenici v mesecu oktobru.

IMPETIGO je nalezljiva bakterijska okužba povrhnjega sloja kože, ki jo v večini primerov povzroča bakterija iz rodu stafilokokov, lahko pa tudi iz rodu streptokokov. (Stafilokoki in streptokoki sicer poleg IMPETIGA povzročajo infekcije različnih tkiv in organov, kot so angina, škrlatinka, šen, vnetje srčne zaklopke …). Lahko se pojavi na predhodno popolnoma zdravi koži, pogosto pa tudi na mestih manjših poškodb ali pri drugih boleznih kože, kot na primer ekcemu. Je zelo nalezljiva okužba, ki se prenaša z neposrednim stikom ali preko okuženih predmetov. Tveganje za obolevnost povišajo tudi atopija, manjše poškodbe kože (npr. ob pogostem usekovanju se okoli nosa poškoduje koža) in športi, pri katerih pride do neposrednega stika s kožo, kamor lahko uvrstimo tudi vadbo samoobrambe in izvajanje praktičnega postopka.

Inkubacijska doba za razvoj bolezni je sedem do deset dni. Bolniki z IMPETIGOM so simptomatski, kar pomeni, da imajo težave. Bakterije naselijo normalno kožo že en do dva tedna pred pojavom sprememb na koži. Pri klasični obliki IMPETIGA se najprej pojavijo drobni mehurčki na rdečkasti podlagi, ki hitro počijo, in na tem mestu ostane značilna medeno obarvana krasta. Pojavi se lahko več sprememb, vendar so po navadi omejene na enem delu telesa. Druga oblika, ki je sicer precej redkejša, se kaže z večjimi mehurji, ki so napolnjeni z rumenkasto tekočino. Ko ti počijo, ostane rjava krasta. Omenjena oblika nastane takrat, ko je bakterija sposobna proizvesti toksin, ki razsloji povrhnjico. Nekateri bolniki imajo povišano telesno temperaturo, simptomom pa se lahko pridružijo tudi povečane bezgavke.


Običajno je potek bolezni nenevaren. Če je ne zdravimo, izzveni v roku dveh tednov in na koži ne pušča posledic. Toda kljub temu se bolezen vedno zdravi zaradi možnosti in nevarnosti širjenja bolezni po koži bolnika in na druge ljudi. Pregled pri zdravniku je smiseln, kadar posumimo na okužbo kože, še posebej ko se spremembe hitro širijo ali celo prizadenejo več oseb. Čeprav bolezen izzveni sama, se s praskanjem okužba lahko prenaša na več delov telesa. Ob antibiotičnem zdravljenju bolnik po 48 urah ni več kužen.

Redek, vendar možen zaplet IMPETIGA je poststreptokokni glomerulonefritis, kar je vnetje ledvičnih telesc. Pojavi se en do dva tedna po okužbi z IMPETIGOM in se kaže z oteklinami, povišanim krvnim tlakom, povišano telesno temperaturo in krvavim urinom. Ne gre za vnetje, ki bi ga povzročale bakterije, ampak vnetje povzročijo imunski kompleksi. Enako vnetje lahko nastane tudi po angini.

Pri omejeni okužbi se bolnika zdravi z antibiotikom v obliki kreme. Kadar so spremembe zelo razširjene ali je prisotna povišana telesna temperatura in povečane bezgavke, pa z antibiotikom v tabletah. Potrebno je tudi odstranjevanje krast in umivanje z antiseptičnim milom. Prebolena okužba ne zagotavlja trajne imunosti. Oboleli se lahko v službo vrnejo 48 ur po uvedbi antibiotičnega zdravljenja, ko niso več kužni.

Po podatkih, ki smo jih pridobili od študentov in celo od enega od staršev, ki je zaposlen v Policiji, so nekateri študenti kljub zdravljenju z antibiotiki ponovno zboleli in se tako povečuje tveganje, da se bodo okužbe še naprej širile med študenti VPŠ, pa tudi zaposlenimi na območju Policijske akademije (profesorji, predavatelji, inštruktorji, administrativno tehnično osebje, uslužbenke v jedilnici in kuhinji, snažilke, …).

V zvezi tega opozarjamo na nujno potrebno obravnavo problema in izvedbo ukrepov za preprečitev nadaljnjega širjenja okužbe, ki lahko negativno vpliva na zdravstveno stanje študentov oziroma vseh, ki so povezani z izvajanjem izobraževalnega procesa na VPŠ. Poleg navedenega predlagamo, da se v obravnavo takoj vključi Služba z varstvo zdravja MNZ oziroma zunanja institucija če je to potrebno, da bi se oboleli pozdravili in da ne bi bili več kužni, predvsem pa, da se okužba ne bi širila naprej.«


Vse članice in člane, študente VPŠ in vse ostale zaposlene na območju Policijske akademije v Tacnu, opozarjamo na spremljanje zdravstvenega stanja in v primeru pojava simptomov priporočamo obisk osebnega zdravnika in izvajanje ukrepov za preprečevanje okužbe.


S prijaznimi pozdravi.



Adil Huselja
v. d. predsednika SPS



Številka: 3353/OBC-71/2023/1
Datum : 22. 11. 2023
Prejšnji OBVESTILO O ZAKLJUČKU ZBIRANJA PRIJAV NA BOŽIČKOVO KARAVANO 2023 - OBVESTILO ČLANSTVU SPS
Naslednji VIRUSNE OKUŽBE ŠTUDENTOV VIŠJE POLICIJSKE ŠOLE PA – ODGOVOR DELODAJALCA
Ugodnosti za naše člane

Članom Sindikata policistov Slovenije omogočamo številne popuste pri ponudnikih raznovrstnih dejavnosti.

Postani naš član!

Postani član