PROTESTNI SHOD SPS IN SINDIKATOV JAVNEGA SEKTORJA V  OKVIRU PSRSJS - OBVESTILO ČLANSTVU SPS

PROTESTNI SHOD SPS IN SINDIKATOV JAVNEGA SEKTORJA V OKVIRU PSRSJS - OBVESTILO ČLANSTVU SPS

Spoštovane kolegice in kolegi!

Skladno z našim obvestilom z dne 7. 11. 2023 v zvezi napovedi in izvedbe (opozorilnega) protestnega shoda v četrtek, 7. 12. 2023 vas obveščamo, da smo vendarle vplivali na odločitev pristojnih v Vladi Republike Slovenije, da smo se »premaknili« z »mrtve točke« v pogajalskem procesu.

Navkljub sklicu današnjega sestanka, na katerem se bodo predstavniki Vlade Republike Slovenije skupaj s sindikati v javnega sektorja, ponovno sestali, protestnega shoda ne bomo odpovedali, ker na podlagi dosedanjega poteka pogajanj ter odnosa ne pričakujemo konkretnih in predvsem sprejemljivih zagotovil za sprejetje sindikalnih zahtev.

SPS bo skupaj z ostalimi sindikati javnega sektorja, ki sodelujejo v Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja (PSRSJS) sodeloval na protestnem shodu in izrazil nestrinjanje z zavlačevanjem in zastojem v socialnem dialogu in pogajalskem procesu. Protest ne bo izveden z zahtevo za takojšnje sprejetje novega plačnega zakona ampak za nadaljevanje pogajanj o odpravi plačnih nesorazmerij v osnovnih plačah in prenovi plačnega sistema, saj so dosedanji predlogi predstavnikov Vlade Republike Slovenije tako za SPS kot ostale sindikate javnega sektorja nesprejemljivi.

V zadnjih dneh smo prejeli kar nekaj vprašanj in celo pobud, da bi na protestnem shodu sodelovali tudi člani PSS, zato želimo s tem obvestilom odgovoriti tudi na slednje. Po naših informacijah je g. Jakob Počivalšek, vodja pogajalske skupine PSRSJS, predhodno seznanil g. Branimirja Štruklja, vodjo pogajalske skupine KSJS o zaostrovanju sindikalnih aktivnosti in nameri, da izvedemo protestni shod, vendar je sodelovanje zavrnil.

Po odločitvi Sveta SPS, da sodelujemo na protestnem shodu, sem s tem osebno seznanil g. Roka Cvetka, predsednika PSS in ga povabil, da bi na protestnem shodu sodeloval tudi PSS. Korektno mi je pojasnil, da je njihovo stališče do tega protestnega shoda enako stališču KSJS in da se zaradi tega protestnega shoda ne bodo udeležili.

S kolegi iz PSS v zadnjih mesecih in treh letih sodelujemo korektno in njihovo nesodelovanje na protestnem shodu ne bo vplivalo na naše nadaljnje sodelovanje v socialnem dialogu z delodajalcem pri opozarjanju in odpravljanju sistemskih in drugih težav v Policiji, IRSNZ in MNZ.

Z udeležbo na protestnem shodu želimo dodatno opozoriti predstavnike Vlade Republike Slovenije, da je socialni dialog s sindikati nujno potreben sicer bomo prisiljeni, skupaj z ostalimi sindikati, stavkovne aktivnosti zaostrovati. Če bo treba, tudi z izvedbo stavke.

O poteku in vseh nadaljnjih aktivnosti vas bomo sproti obveščali.

S spoštovanjem!

Adil Huselja