Predlog prednostnega vrstnega reda prosilcev za leto 2024 – obvestilo

Spoštovani.

V Sindikatu policistov Slovenije smo vas v začetku tedna obveščali, da je Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani, s sodbo Pdp 54/2024, 20. 3. 2024, potrdilo sodbo I. stopnje, v kateri Delovno sodišče v Mariboru ugotavlja, da Oddelek za nastanitev Ministrstva za notranje zadeve pri razpisu in tudi pri presoji ni upošteval lastnega Pravilnika o oddaji službenih stanovanj, ki mu nalaga, da se primarno upošteva prednostni vrstni red in ne kriterij primernosti, ki se uporabljajo le v primeru, če stanovanja ne bi bilo mogoče oddati po katerem od predhodnih kriterijev.

V Sindikatu policistov Slovenije smo se seznanili s predlogom prednostnega vrstnega reda prosilcev za leto 2024, št. 352-2/2024/375 (1651-01), v katerem navajajo, da bo komisija na posameznem območju Policijske uprave ter Generalne policijske uprave, upoštevajoč prednostni vrstni red in kriterije, dodeljevala službena stanovanja najprej prosilcem, katerim stanovanje ustreza po površinskih normativih in nato upoštevajoč točke iz prednostnega vrstnega reda.

V zvezi navedenega smo delodajalca in komisijo opozorili, da je Delovno sodišče v Mariboru s sodbo Pb 16/2023, v individualnem sporu razsodilo, da tožnik (policist), ki se je prijavil na notranji razpis za sestavo prednostnega vrstnega reda prosilcev za dodelitev službenega stanovanja, kljub temu, da je po predpisanih kriterijih dosegel največ točk, ni dobil službenega stanovanja ampak ga je delodajalec dodelil drugemu prosilcu. Sodišče v sodbi namreč ugotavlja, da Oddelek za nastanitev Ministrstva za notranje zadeve pri razpisu in tudi pri presoji ni upošteval lastnega Pravilnika o oddaji službenih stanovanj, ki mu nalaga, da se primarno upošteva prednostni vrstni red in ne kriterij primernosti, ki se uporabljajo le v primeru, če stanovanja ne bi bilo mogoče oddati po katerem od predhodnih kriterijev.

Zato smo opozorili tudi, da je nato Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani, s sodbo Pdp 54/2024, 20. 3. 2024, potrdilo sodbo I. stopnje in s tem v celoti pritrdilo trditvam tožnika (policista) in stališčem, ki jih je ves čas zagovarjal tudi Sindikat policistov Slovenije, ki je nudil tudi vso brezplačno pravno pomoč in ostalo podporo, ki jo je član v času postopka potreboval.

S tem pozivom želimo odgovorne spodbuditi k spoštovanju veljavnih predpisov, da bo vsem prosilcem zagotovljeno ustrezno varovanje pravic, saj bomo v nasprotnem primorani vsem
oškodovanim članom Sindikata policistov Slovenije nuditi vso pravno zaščito, ki jim pripada iz naslova članstva v našem sindikatu, obenem pa se bomo po potrebi obrnili tudi na širšo javnost, saj smo vas o težavah in nepravilnostih pri izbiri in oddaji službenih stanovanj v preteklosti že pogosto opozarjali.

Delodajalca smo tudi pozvali, da njihov odgovor na našo pobudo in poziv pričakujemo v roku 15 dni, saj si na tem področju v bodoče želimo, da bo urejen v skladu z zgoraj navedenimi določbami veljavnih predpisov in veljavno sodno prakso.

Z odgovorom delodajalca vas bomo sproti obveščali.

S sindikalnimi pozdravi.

Številka: 3643/OBC-25/2024/1
Datum : 11. 4. 2024

Prejšnji POBUDA SPS ZA SPREMEMBO ZAKONA O PRAVILIH CESTNEGA PROMETA – ODGOVOR DELODAJALCA