POBUDA SPS ZA SPREMEMBO ZAKONA O PRAVILIH CESTNEGA PROMETA – ODGOVOR DELODAJALCA

Obveščamo vas, da smo s strani vodstva Policije prejeli odgovor na našo pobudo v zvezi s spremembo Zakona o pravilih cestnega prometa, ki smo ga dne 15. 3. 2024 naslovili na vodstvo Policije, Ministrstvo za notranje zadeve in Ministrstvo za infrastrukturo. Vsebino odgovora navajamo v nadaljevanju teksta:

»Pri pripravi odgovora smo za pojasnila zaprosili Upravo uniformirane policije, Generalne policijske uprave (v nadaljevanju besedila: UUP GPU), kot nosilca priprave sistemskih ukrepov s področja priprave sprememb zakonodaje s področja prometne varnosti, katerega vam posredujemo.

V septembru 2023 je UUP GPU na pristojno Ministrstvo za infrastrukturo podala predloge za spremembo Zakona o pravilih cestnega prometa (v nadaljevanju besedila: ZPrCP), Zakona o voznikih in Zakona o motornih vozilih, pri tem pa so upoštevali predloge policijskih uprav. Predlagane spremembe so nujno potrebne za dvig učinkovitosti dela policije in popravek pomanjkljivosti oziroma anomalij, ki so se izkazale pri izvajanju omenjene zakonodaje v praksi.

Pri tem so naslovili tudi problematiko 14. odstavka, 30. člena ZPrCP glede določil o reševalnem pasu. V obstoječi zakonodaji je predpisana globa za voznike, ki v primeru ustavljanja ali zastoja prometa na avtocesti in hitri cesti takoj ne vzpostavijo reševalnega pasu, ki je dovolj širok za intervencijska vozila: V omenjenem členu pa ni določbe, ki posebej prepoveduje vožnjo po reševalnem pasu.

Predlagali smo dopolnitev določbe za vožnjo po reševalnem pasu in določitev globe za kršitev, ki bo sorazmerna teži tega prekrška.

Problematika parkiranja invalidov glede 66. člena ZPrCP je UUP GPU poznana in v kolikor bi predlog sindikata v tej smeri izboljšal stanje, ga UUP GPU podpira.

Poudarjamo, da podpiramo vsakršna prizadevanja za izboljšanje varnosti cestnega prometa in predloge, ki bi izboljšali stanje varnosti na tem področju. Predlogi sindikata so usmerjeni v izboljšave in spremembe prometne zakonodaje.

So pa pravila v cestnem prometu sistemsko umeščena v ZPrCP, predvsem po teži prekrška in vplivu na varnost cestnega prometa. Po teh kriterijih se določa tudi višina glob.

Zaradi navedenega ima UUP GPU, kot nosilec priprave sistemskih ukrepov za spremembo zakonodaje s področja prometne varnosti, določene pomisleke glede predlaganih sprememb, kot tudi glede višine glob, ki bi v primeru sprejetja predloga močno izstopala iz opisanega sistema.

UUP GPU je izrazil pripravljenost, v kolikor smatrate za potrebno, svoje pomisleke predstaviti predstavnikom sindikata na sestanku.

Obveščamo vas, da vas bomo o sklicu sestanka in vseh informacijah v zvezi s spremembami Zakona o pravilih cestnega prometa sproti obveščali.

Generalni sekreatr SPS

Številka: 3353/OBC-24/2024/1
Datum : 11. 4. 2024

Prejšnji DODELITEV SLUŽBENEGA STANOVANJA – POZITIVNA SODBA VIŠJEGA DELOVNEGA IN SOCIALNEGA SODIŠČA