Pravica do t. i. odklopa – obvestilo članstvu

Spoštovani člani in članice ter ostali zaposleni.

V Sindikatu policistov Slovenije smo zasledili, da se v zadnjem času ponovno bolj pogosto omenja pravica do odklopa, ki jo v angleščini poznano pod poimenovanjem »right to disconnect«. V povezavi s tem je Evropski parlament 21. januarja 2021, in sicer na plenarnem zasedanju sprejel tudi resolucijo s priporočili Komisiji o pravici do odklopa (postopek – 2019/21181(INL)). Z navedeno resolucijo Evropski parlament poziva k oblikovanju evropske zakonodaje, ki bo delavcem zagotavljala pravico do digitalnega odklopa od dela v njihovem prostem času (NE odgovarjanje na SMS sporočila, elektronsko pošto, telefonske klice…), brez negativnih posledic za delavca.

Kljub temu, da se v policiji, IRSNZ in MNZ nemalokrat zaradi narave dela naloge izvajajo v različnih časovnih terminih, vključno z delom preko vikendov, pa se nemalokrat zgodi, da se od določenih javnih uslužbencev pričakuje tudi to, da bodo v svojem prostem času »volontersko« na razpolago delodajalcu oziroma državi, in sicer na način da bodo vsakodnevno izven delovnega časa dosegljivi na telefone, sprejemali SMS sporočila ter prebirali elektronsko pošto.

Na podlagi napisanega tako lahko ugotovimo, da je pravica do odklopa neposredno povezana tudi s pravico javnega uslužbenca do nemotenega počitka med enim in drugim delovnim dnevom oziroma pravico do ustreznega tedenskega počitka. Obe navedeni pravici pa sta zakonsko določeni ter predpisani z že sedaj veljavnim ZDR-1, zaradi česar ju mora delodajalec posledično tudi zagotavljati na ustrezen način.

Glede na to, da se z navedeno tematiko ukvarja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo tja naslovili vprašanje z zaprosilom za informacijo o tem, v kateri fazi je trenutno zadeva povezana s »pravico do odklopa« ter kdaj se pričakuje da bo le-ta uzakonjena v ZDR-1.

Zavedamo se, da v okviru ZDR-1 ne bo možno rešiti vsega in bo verjetno v nadaljevanju potrebno konkretno še kaj doreči v posameznih kolektivnih pogodbah, vendar pa bo ustrezna zakonska ureditev zagotovo korak v pravo smer.
Po prejemu odgovora s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vas bomo seznanili z njegovo vsebino.

Številka: 3643/GD-28/2023/1
Datum: 18. 4. 2023

Prejšnji OBVESTILO O NADALJEVANJU PROJEKTA " VARNA VOŽNJA" 2023 - OBVESTILO ČLANSTVU SPS
Naslednji Težave pri podajanju zahtevkov in pridobivanju odgovorov (dokumentacije) za bolj zahtevna dela in naloge zaposlenih na t. i. schengenskih delovnih mestih – obvestilo