Podpisan Dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023

Spoštovane članice in člani SPS ter vsi zaposleni v Policiji, MNZ in IRSNZ.

Obveščamo vas, da smo v SPS pristopili k podpisu Dogovora o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju v letih 2022 in 2023 (Dogovor).

S podpisom navedenega Dogovora bodo za zaposlene višji nekateri stroški dela:

1. Višja vrednost plačnih razredov plačne lestvice – vrednost plačnih razredov se bo s 1. oktobrom zvišala za 4,5 odstotka.
2. Višja uvrstitev delovnih mest – uvrstitev delovnih mest se bo s 1. aprilom 2023 povišala za en plačni razred za vse, ki ste zaposleni v Policiji, MNZ in IRSNZ, kar pomeni, da bodo napredovali tudi tisti, ki so že dosegli najvišji PR na svojem delovnem mestu oziroma so v t.i. plafonu.
3. Regres za letni dopust za leto 2022 – pri plači za oktober (izplačilo v novembru 2022) bo poračunana razlika regresa za letni dopust in sicer v višini:
- do vključno 24. plačnega razreda 300 €
- od 25. do vključno 30 plačnega razreda 250 €
- od 31 do vključno 35 plačnega razreda 200 €
- od 36 do vključno 40 plačnega razreda 150 €
- od 41 do vključno 50 plačnega razreda 100 €
Poračuna regresa v zgornjih zneskih bodo dobili zaposleni glede na plačni razred, ki so ga imeli na dan 31. maj 2022.
4. Regres za prehrano med delom od 1. septembra 2022 znaša 6,15 € (do sedaj 4,94 €).
5. Zaveza Vlade o realizaciji dogovorov, sklenjenih v obdobju preteklih vlad – Vlada se je s podpisom tega sporazuma zavezala, da bo realizirala tudi zaveze iz sklenjenih sporazumov oz. dogovorov, sklenjenih v obdobju preteklih vlad. Navedena zaveza za zaposlene v Policiji pomeni, da bo Vlada pristopila k ureditvi težko pričakovanega kariernega sistema za policiste.
6. Usklajevanje sistemskih sprememb plačnega sistema javnega sektorja – dosežena je bila tudi zaveza Vlade, da se bo po zaključku teh pogajanj pričelo z usklajevanjem o sistemskih spremembah plačnega sistema javnega sektorja, da se najpozneje do 30. junija 2023 pripravi predlog sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Vzporedno z usklajevanjem bodo potekala tudi pogajanja o odpravi nesorazmerij v plačah, ki so nastala v obdobju po sklenitvi Dogovora o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju v letu 2018. Pri tem poudarjamo, da bo odprava nesorazmerij v osnovnih plačah upoštevala ureditev spodnje tretjine plačne lestvice.

Glede na zgoraj omenjena dviga vrednosti plačnega razreda in višje uvrstitve delovnih mest pomeni, da bo v naslednjem letu v aprilu prišlo do skupnega dviga plač za 8,5 %. Ob upoštevanju, da se dodatki izračunavajo glede na osnovno plačo in uvrstitev v plačni razred (dodatki za posebne pogoje dela znašajo približno 30 % osnovne plače), pa bo realno prišlo do približno 11 % dviga plač. Z navedenim dvigom plač je bil dosežen temeljni cilj, ki smo ga zasledovali v pogajanjih na javnem sektorju in sicer, da se plače povišajo vsaj v višini inflacije, ki po trenutnih podatkih Statističnega urada RS znaša na letni ravni 10 %.
Članice in člani SPS, ki imajo morebiti še dodatna vprašanja, povezana z navedeno tematiko, pa se lahko obrnejo na svoje regionalne predstavnike oziroma njihove namestnike ali pa na elektronski naslov projektna@sindikat-policistov.si.

Številka: 3643/OBC-41/2022/1
Datum : 13. 10. 2022