POBUDA ZA POSODOBITEV DELOVNE OBLEKE TER OPREME KRIMINALISTOV SKP – OBVESTILO ČLANSTVU

Spoštovane članice in člani SPS.

V Sindikatu policistov Slovenije se zavedamo, da je bilo v zadnjih letih ogromno narejenega na področju uniforme in njenih dopolnilnih delov, ki jo pri svojem delu nosijo policisti. Dejansko je viden opazen napredek, tako glede same funkcionalnosti, kot tudi boljše zaščite. Pri posodabljanju ter razvoju delovne obleke, ki bi sledila modernim standardom, pa so nekako izostali kriminalisti SKP. Zaradi navedene problematike smo na vodstvo Policije dne 29. junija 2023 naslovili pobudo za posodobitev delovne obleke ter opreme kriminalistom SKP. Vsebina pobude SPS je v nadaljevanju obvestila:

» Kriminalisti SKP delovno obleko uporabljajo pri svojem delu, in sicer predvsem v času dežurstev in ko opravljajo takšne in drugačne oglede, nenazadnje pa tudi med hišnimi preiskavami.

Kriminalisti imajo tako v svoji osebni zadolžitvi praviloma zelen kombinezon, letno in zimsko jakno (so tudi primeri, ko nimajo vsega naštetega) ter čevlje, gumijaste škornje in čelado. To je dejansko vsa oprema, ki pa se uporablja tako pri -15 stopinjah Celzija kot tudi takrat, ko je temperatura zraka 35 stopinj Celzija in več. Težave pa so še toliko večje, kadar delo opravljajo v neugodnih vremenskih razmerah oziroma ogledi trajajo več dni zapored.

Glede na to, da gre za manjše število zaposlenih, ki naloge opravljajo na SKP-jih in potrebujejo pri svojem delu tudi ustrezno delovno obleko (gledano v primerjavi z uniformirani policisti), to ne bi smelo imeti večjega vpliva na sam proračun policije, kar nenazadnje pomeni da se predmetna pobuda lahko dokaj hitro in uspešno tudi realizira.

Za varno opravljanje ogledov, in sicer v vseh vremenskih razmerah in ostalih nalog ter ob upoštevanju izkušenj pri uporabi sedanje delovne obleke, bi tako nekako kriminalist SKP, ki opravlja naloge na terenu potreboval sledečo opremo:

- termo podobleko
- vetrne oz. windstoper hlače
- ID anorak, zimsko in poletno jakno,
- nepremočljive hlače in jakno,
- majice s kratkimi rokavi in kapo s »šiltom« (za poleti),
- eno veliko torbo za shranjevanje opreme
- ročno baterijsko svetilko ter naglavno lučko in
- gamaše za hojo po snegu.

Pri tem dodajamo še oziroma opozarjamo na dejstvo, da po nam znanih podatkih niti vsi kriminalisti SKP, ki opravljajo operativne naloge nimajo vsak svojega neprebojnega jopiča, kaj šele zaščitne srajčke, ki je nenazadnje tudi bolj primerna za opravljanje tovrstnih nalog.

Nenazadnje pa ne bi bilo nič narobe, če bi bili kriminalisti SKP, ki opravljajo naloge na terenu opremljeni tudi s teleskopskimi palicami oziroma bi se le-te dodelile vsaj v kolektivno zadolžitev.

Ustrezna delovna in zaščitna oprema sta nenazadnje nujno potrebni za profesionalno in varno opravljanje nalog vseh zaposlenih, zaradi česar smo prepričani, da pri tej temi ne bi smelo biti zadržkov, niti ni drugih utemeljenih razlogov, da kriminalisti SKP, ki opravljajo operativno delo, glede tega ne bi v čim večji možni meri sledili standardom, ki so se v zadnjih letih uveljavili za uniformirane policiste.«

Obveščamo vas, da vas bomo o odgovoru vodstva na našo pobudo obvestili.

S prijaznimi pozdravi.

Adil Huselja
podpredsednik SPS

Številka: 3353/OBC-29/2023/1
Datum: 30. 6. 2023

Prejšnji 27. JUNIJ, DAN POLICIJE!
Naslednji PODPIS POGODB ZA ZAGOTAVLJANJE SINDIKALNEGA DELA V IRSNZ IN MNZ - OBVESTILO ČLANSTVU SPS