ODPRAVA KRIVIC IZ DELOVNEGA RAZMERJA  ZARADI »NEUSTAVNIH« ODLOKOV – POBUDA

ODPRAVA KRIVIC IZ DELOVNEGA RAZMERJA ZARADI »NEUSTAVNIH« ODLOKOV – POBUDA

Spoštovane članice in člani SPS, vsi zaposleni,

Obveščamo vas, da smo na Vlado Republike Slovenije naslovili pobudo, da glede na napovedano odpravo krivic, ki so posledica situacije COVID-19 in neustavnih odlokov, nujno upošteva tudi dejstvo, da je v tem času prišlo tudi do številnih krivic v delovnem razmerju (disciplinski postopki, odpovedi delovnega razmerja, opozorila pred odpovedjo):

»V Sindikatu policistov Slovenije smo iz medijev zaznali namero, da se Vlada Republike Slovenije zavzema za odpravo krivic in s tem posledično opustitev vseh postopkov proti posameznikom, zaradi kršitev odlokov Vlade RS, sprejetih v zadnjih dveh letih, za katere se je izkazalo da so v neskladju z Ustavo Republike Slovenij.

Sindikat policistov Slovenje zato daje Vladi Republike Slovenije pobudo, da v okviru sprejema navedenih ukrepov, ne spregleda tudi dejstva, da je bilo zaradi neustavnih odlokov, sproženo tudi veliko delovnopravnih postopkov zoper zaposlene.

Ti delovno pravni postopki niso imeli za posledico samo disciplinskih ukrepov in celo odpovedi delovnih razmerij, ampak so povzročili veliko globlje krivice posameznikom, ki so v nekaterih primerih na koncu privedle do osebnih stisk zaposlenih. Zaradi tega menimo, da bi morali v sklopu odprave krivic, izničiti tudi vse tiste ukrepe, ki so imeli za posledico postopke izrednih odpovedi delovnega razmerja, do katerih je prihajalo v vseh segmentih zaposlovanja, tako v Policiji, kot širšem javnem sektorju, šolstvu, zdravstvu, dejavnosti trgovine in drugih panogah.

Na podlagi napisanega tako v Sindikatu policistov Slovenije dajemo pobudo, da bi Vlada Republike Slovenije, za nazaj, celovito uredila to področje in obenem poskrbela, da bi se odpravili tudi vsi delovnopravni, odškodninski ter drugi zahtevki, ki so bili posledica nespoštovanja »neustavnih« odlokov, sprejetih v zadnjih dveh letih.

V Sindikatu policistov Slovenije namreč ocenjujemo, da bi Vlada Republike Slovenije, s predlagano odpravo krivic, ponovno približala državo in njene institucije delavkam in delavcem, javnim uslužbencem in vsem zaposlenim ter s tem povrnila oziroma vzpostavila raven pravic iz delovnega razmerja, ki so bile v času epidemije omejene z neustavnimi oblastnimi dejanji, s čimer bi se zagotovo vsaj deloma povrnilo tudi zaupanje v pravno državo ter varnost zaposlitve v Republiki Sloveniji.«

PREDSEDNIK SPS

Številka: 3278/PRED-149/2022/1
Datum: 7. 6. 2022