15. OBLETNICA OBSTOJA IN DELOVANJA SINDIKATA POLICISTOV  SLOVENIJE

15. OBLETNICA OBSTOJA IN DELOVANJA SINDIKATA POLICISTOV SLOVENIJE

Spoštovane kolegice in kolegi!

Sindikat policistov Slovenije (SPS) je eden izmed najmlajših a eden izmed najbolj prepoznavnih sindikatov v Sloveniji. Ustanovljen je bil 29. 11. 2008. Ustanovili so ga celjski policisti skupaj s policisti iz drugih policijskih enot z območja celotne države, zato ga še dandanes številni imenujejo »celjski sindikat«.

Eden od glavnih razlogov za ustanovitev SPS je bila želja za zagotovitev boljše in bolj učinkovite brezplačne pravne pomoči za vse policiste in ostale uslužbence policije. V petnajstih letih obstoja pogodbeni odvetniki dosegajo visoko učinkovitost v delovnopravnih sporih in so vplivali na nastanek sodne prakse.

Poleg brezplačne pravne pomoči SPS zagotavlja članom tudi solidarnostno pomoč, ki ni vezana na višino plače ampak na individualne okoliščine in razloge. SPS je edini sindikat v Sloveniji, ki svojim članom zagotavlja psihosocialno podporo in svetovanje. Poleg individualnega svetovanja organizira predavanja, strokovne posvete in delavnice s področja obvladovanja stresa, zdravega načina življenja … in je tudi ambasador Programa Svit.

Članom so na razpolago počitniške kapacitete v Moravskih Toplicah, Termah Čatež in na smučišču Kope, pod zelo ugodnimi – sindikalnimi pogoji. Med uveljavljenimi in priljubljenimi projekti je tudi Božičkova karavana s katero vsako leto poskrbimo za več kot tisoč otrok naših članov in jim polepšamo decembrsko praznično vzdušje.

V petnajstih letih obstoja je SPS močno prispeval k izboljšanju pogojev za delo, dvigu plač in dodatkov za opravljeno delo ter boljšo osnovno, varovalno in zaščitno opremo. Ves čas je opozarjal in opozarja na kadrovsko problematiko in obenem aktivno pomaga pri promociji poklica policista.

Odločnost, preudarnost, srčnost, enotnost in pripadnost, ki so jih imeli ustanovitelji sindikata je bila potrebna tudi v obdobju epidemije covida-19 in post-covidnega obdobja, ko je ugled policije padel na najnižjo raven v zgodovini države.

SPS je nasprotoval obveznemu cepljenju uslužbencev policije, IRSNZ in MNZ ter »prisilni« upokojitvi vseh, ki so izpolnjevali pogoje za upokojitev. SPS je zahteval neodvisno preiskavo v zvezi množično uporabljenih prisilnih sredstev zoper protestnike. Z zahtevo za oceno ustavnosti je preprečil razrešitev s položaja vseh 126 vodstvenih uslužbencev policije na vseh treh organizacijskih ravneh, kar bi lahko imelo nepopravljive posledice za nadaljnje delovanje policije.

V tem obdobju je SPS sprožil kampanjo za spremembo Zakona o delovnih razmerjih v delu, ki obravnava opozorilo pred odpovedjo in zbral dovolj podpisov, da se ta instrument ne bo več, ne v policiji in ne v drugih delovnih okoljih, zlorabljal za discipliniranje in ustrahovanje zaposlenih. Dosegli smo nekaj, kar se je pred tem zdelo nemogoče. Toda delo še ni zaključeno saj bomo pozorno spremljali implementacijo spremenjenih zakonskih določb Zakona o delovnih razmerjih v delovnopravnih postopkih Policije, IRSNZ in MNZ ter vsakodnevnem opravljanju službenih nalog.

SPS bo samostojno in skupaj z ostalimi sindikati javnega sektorja izvajal ukrepe s ciljem nadaljevanja pogajanj s predstavniki Vlade Republike Slovenije z izpostavljanjem ključnih postavk, ki so bile sprejete na sindikalni strani, predvsem pa zahteval usklajevanje vrednosti plačilnih razredov z inflacijo v letu 2024. Zaradi tega je SPS napovedal opozorilni protestni shod skupaj z ostalimi sindikati iz PSRSJS, ki bo potekal 7. decembra 2023 ob 12.00 uri v Ljubljani.

Napoved opozorilnega protestnega shoda sovpada z našim jubilejem in dodatno potrjuje, da SPS ni izgubil odločnosti, vztrajnosti in zavedanja v borbi za boljše pogoje dela in plačilo za odgovorno in zahtevno delo uslužbencev Policije, IRSNZ in MNZ. Da delamo drugače, bolj angažirano in s skrbjo za slehernega člana in članico potrjuje tudi število članov SPS, saj imamo na današnji dan preko tri tisoč članov.

Poleg zagotavljanja celovitega in učinkovitega varstva pravic iz delovnega razmerja je SPS v 15. letih svojega obstoja znal in zmogel ubraniti tudi ugled in dostojanstvo policije. Vse to so razlogi, da smo lahko ponosni na SPS in njegovih 15 let obstoja in da lahko z optimizmom zremo v našo skupno prihodnost.

Ob tej priložnosti se zahvaljujem vsem ustanovnim članom, ki so sodelovali pri ustanovitvi SPS, vsem izvoljenim in imenovanim sindikalnim funkcionarjem in vsem članom, ki so s svojim delom prispevali k temu, da smo danes lahko resnično ponosni na SPS in njegove dosežke.

S spoštovanjem!

Številka:  1958/PRED-67/2023/1                                               Adil Huselja

Datum :  29. 11. 2023                                                               v. d. predsednika SPS

Prejšnji PODPORA SINDIKATU KULTURNIH IN UMETNIŠKIH USTVARJALCEV - OBVESTILO ZA ČLANE SPS