Novice

Bi želeli videti še preostalo vsebino za člane? - Prijavite se tukaj!

Nezakonito oviranje uslužbenca pri odpovedi delovnega razmerja – obvestilo po odgovoru delodajalca
Suzana DRAŠLER
/ Categories: Novice, Novice za člane

Nezakonito oviranje uslužbenca pri odpovedi delovnega razmerja – obvestilo po odgovoru delodajalca

Spoštovani članice in člani Sindikata policistov Slovenije, ter vsi zaposleni!

V preteklosti smo vas obveščali, da smo na vodstvo Policije in Ministrstva za notranje zadeve naslovili urgentni poziv za nujno ureditev in odpravo zaznanih težav v zvezi z nezakonitim oviranjem uslužbenca pri odpovedi delovnega razmerja s strani uslužbenca. Danes smo prejeli odgovor, ki v celoti podpira naše mnenje in vam ga v celoti podajamo v nadaljevanju tega obvestila.

»Obveščamo vas, da smo poziv Sindikata policistov Slovenije v zvezi oviranja uslužbenca pri odpovedi delovnega razmerja preučili. O predstavljenem primeru nismo bili obveščeni, zato ne moremo podajati mnenja v tem primeru. V kolikor je dejansko prišlo do takih okoliščin, to niso usmeritve delodajalca, temveč napačno tolmačenje pravic delavca s strani neposrednega vodje.
Delodajalec sicer lahko vztraja pri odpovednem roku, ne more pa javnega uslužbenca zadrževati dlje od odpovednega roka. Prav tako mora omogočiti prenehanje delovnega razmerja kadarkoli po poteku odpovednega roka.
Delodajalec nikakor nima namena kakorkoli ovirati odpovedi oziroma vloge za prenehanje delovnega razmerja, kar je osnovna pravica vsakega delavca. Delodajalec v primeru sporazumnega dogovora z javnim uslužbencem lahko tudi skrajša odpovedni rok, odvisno od zadev, ki jih mora javni uslužbenec še zaključiti oziroma ustrezno predati nerešene zadeve drugemu javnemu uslužbencu, ki bo prevzel njegove naloge.
Delodajalec ima možnost, da soglaša s prenehanjem delovnega razmerja šele s potekom odpovednega roka in ne prej, ker ima javni uslužbenec še neizkoriščen dopust, saj je to med drugimi okoliščinami tudi del odpovednega roka. Vsekakor pa opisana okoliščina (javna uslužbenka na daljšem bolniškem staležu) ne predstavlja pravne podlage za podaljševanje odpovednega roka.
Kot smo seznanjeni do vašega predstavljenega primera nismo beležili tovrstnih primerov, ko delodajalec ne bi sledil izraženi želji javnega uslužbenca po prekinitvi delovnega razmerja in zakonitem odpovednem roku.

V kolikor boste ugotovili tovrstna ravnanja neposrednih vodij vas naprošamo, da nas o takih primerih obvestite zaradi ugotavljanja dejanskega stanja v posameznih primerih.«

Z odličnimi pozdravi.

Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS

Številka: 3643/OBC-30/2024/1
Datum : 20. 5. 2024

Previous Article IZVAJANJE PRIVEDB NA PODLAGI ODREDB SODIŠČ - ODGOVOR DELODAJALCA
Next Article Različni pristopi vodstva policijskih uprav za reševanje aktualne problematike z imenovanjem različnih »delovnih skupin« policistov in kriminalistov – obvestilo članstvu SPS
Print
96 Rate this article:
1.0
Please login or register to post comments.
Počitniška dejavnost

Za naše člane imamo pripravljeno pestro ponudbo celoletnih dejavnosti.

Vse rešitve na enem mestu

Pravna pomoč je temeljna pravica člana Sindikata policistov Slovenije (v nadaljevanju SPS). V SPS imajo člani pravico do brezplačne pravne pomoči
s področja delovnega, kazenskega in civilnega prava, s prioritetnim poudarkom na delovnem pravu in varstvu pravic iz delovnega razmerja.
Želimo opozoriti in opdravljati aktualne in sistemske probleme ter zagotavljati boljše pogoje in sredstva za psihosocialno zaščito članov našega sindikata.

 
Pravna pomoč

Temeljna pravica člana Sindikata policistov Slovenije.

 
 
Psihosocialna zaščita

Zagotoviti boljše pogoje za psihosocialno zaščito naših članov.

 
Varna vožnja

Našim članom omogočamo različne dejavnosti. Prijavi se na varno vožnjo in preizkusi svoje znanje

Prijavi se tudi ti!

 

Ugodnosti za naše člane

Članom Sindikata policistov Slovenije omogočamo številne popuste pri ponudnikih raznovrstnih dejavnosti.

Postani naš član!

Postani član