UREDBA O POMOŽNI POLICIJI, NUJNO OPOZORILO IN POZIV - obvestilo članstvu SPS

Spoštovane pomožne policistke in pomožni policisti!

Obveščamo vas, da je Sindikat policistov Slovenije (SPS) danes, 21.4.2022 na ministra a notranje zadeve g. Aleša Hojsa ter generalnega direktorja policije dr. Antona Olaja, posredoval spodnje nujno opozorilo in poziv:

»Sindikat policistov Slovenije (SPS) ministru za notranje zadeve podaja pobudo, za takojšen sprejem ustreznih sprememb in dopolnitev Uredbe o pomožni policiji, z namenom, da se navedena Uredba uskladi s spremembami in dopolnitvami Zakona o organiziranosti in delu v policiji.

Dne 29.10.2021 je bil v Uradnem listu RS št. 171/2021 objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o organiziranosti in delu v policiji (ZODPol-G), ki je med drugim spremenil določbo 101. člena ZDPOL tako, da se v 4. odstavku glasi:

(4) S pomožnim policistom se lahko po dopolnjeni starosti 60 let sklene nova pogodba o prostovoljni službi v pomožni policiji od enega do petih let, če uspešno opravi zdravniški pregled in če posebna komisija ugotovi, da ima ustrezne psihofizične sposobnosti.

Nadalje ZDPOL-G v prehodnih in končnih določbah, v 1. odstavku 45. člena predpisuje, da Vlada Republike Slovenije uskladi Uredbo o pomožni policiji (Uradni list RS, št. 1/18 in 113/20) s tem zakonom v dveh mesecih od uveljavitve tega zakona. Glede na to, da je ZODPOL-G stopil v veljavo dne 13.11.2021, je ta rok do današnjega dne že krepko presežen, kar v Sindikatu policistov Slovenije ocenjujemo kot nesprejemljivo.

Zaradi takšnega nesprejemljivega ravnanja MNZ oz. Vlade RS, ki z uskladitvijo navedene Uredbe zamuja že več kot 3 mesece, s pomožnimi policisti, ki so že dopolnili 60 let in izpolnjujejo predpisane pogoje, niso bile sklenjene (podaljšane) pogodbe o prostovoljnem delu v pomožni policiji.

Zato Sindikat policistov Slovenije od MNZ zahteva, da nam sporočite v kateri fazi priprave je Uredba o pomožni policiji in kdaj predvidoma bo sprejeta in objavljena. Prav tako vas pozivamo, da postopek sprejema uredite v najkrajšem možnem času. Opozarjamo, da bo s sklicem nove sestave Državnega zbora, skladno z določbami Ustave Republike Slovenije, prenehal mandat Vladi RS, ki bo do imenovanja nove, lahko opravljala le tekoče posle, tako da sprejem Uredbe ne bo mogoč. Navedeno bo imelo za posledico, da s pomožnimi policisti iz 4. odstavka 101. člena ZODPOL ne bo mogoče skleniti pogodb in ne bodo mogli biti vpoklicani za izvajanje nalog policije.

Hkrati vas opozarjamo tudi na pravno praznino, ki je nastala zaradi neupoštevanja roka iz 43. člena ZODPOL-G. Ta namreč določa, da se »že sklenjene pogodbe s kandidati za pomožne policiste in pomožnimi policisti uskladijo s tem zakonom v treh mesecih po uveljavitvi tega zakona. Če kandidat za pomožnega policista ali pomožni policist predloga nove pogodbe ne podpiše v 15 dneh po prejemu, že sklenjena pogodba preneha veljati naslednji dan po izteku 15-dnevnega roka. V tem primeru pomožnemu policistu ni treba vrniti prejetega plačila za pripravljenost. Kandidat za pomožnega policista lahko odkloni sklenitev pogodbe o prostovoljni službi v pomožni policiji brez obveznosti vračila stroškov usposabljanja«. Zaradi nedopustne zamude pri sprejemu Uredbe o pomožni policiji, je namreč nastala pravna praznina, ki ima lahko za posledico tudi ničnost predhodno sklenjenih pogodb. Posledično se poraja vprašanje pravne dopustnosti in zakonitosti vpoklicev pomožnih policistov, v skrajnem primeru celo zakonitost policijskih postopkov, ki so jih vodili ali pri njih sodelovali.

S ciljem konstruktivnega socialnega dialoga, vas zato v izogib nepotrebnim pravnim zapletom, pozivamo da nemudoma pristopite k sprejemu Uredbe o pomožni policiji ter skladno z določbami Zakona o javnih uslužbencih iz Zakona o delovnih razmerjih, predlog uredbe pošljete reprezentativnim sindikatom v usklajevanje.

Hkrati vas opozarjamo, da se do naših predlogov glede Uredbe o pomožni policiji št. 3643/GD-118/2021/1 z dne 15.12.2021 sploh še niste opredelili, zato vašo opredelitev in vabilo na usklajevanje pričakujemo v najkrajšem času«.

O odgovoru MNZ vas bomo obvestili.

Predsednik SPS

Številka: 3278/GD-31/2022/1
Datum: 21.4.2022

Prejšnji Objava Sklepa o izvolitvi sodnikov porotnikov Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani za odločanje v socialnih sporih iz vrst zavarovancev - obvestilo