SPREMEMBE ZAKONA O DELOVNIH RAZMERJIH - POJASNILO

Spoštovani,

V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) smo v zadnjih dneh prejeli več vprašanj članic in članov, zaposlenih ter splošne javnosti o tem, kakšna je zaradi bližajočega prenehanja aktualnega sklica Državnega zbora, »usoda« Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), katerega je v zakonodajno proceduro kot predlagatelj v imenu najmanj 5.000 volivk in volivcev vložil Sindikat policistov Slovenije. Zaradi velikega interesa javnosti, podajamo naslednje pojasnilo.

SPS je predlog novele ZDR-1, katerega namen je omogočiti večjo pravno varnost zaposlenih in onemogočiti zlorabo instituta opozorila pred redno odpovedjo delovnega razmerja, v parlamentarno proceduro vložil na podlagi Zakona o referendumu in ljudski iniciativi, vložil 7.1.2022. Trenutno je zakon v postopku druga branja (druga faza od treh pri sprejemu zakona v DZ).

SPS se je kljub temu, da smo preko 7.300 overjenih podpisov zbrali v pičlih treh tednih (do 5.11.2021), odločil, da bo predlog novele ZDR-1 vložil na zadnji dan poteka roka, ki ga je določil predsednik DZ.

Navedeno odločitev smo sprejeli izključno iz taktičnih razlogov, saj smo bili s strani vodstva MNZ »opozorjeni«, da bo »glasovalni stroj v DZ« gladko povozil in zavrnil naš predlog zakona že na pristojnem odboru (drugem branju), kjer je trenutna koalicija imela absolutno večino. V izogib temu, smo zakon vložili v DZ zadnji dan in si tako zagotovili, da zaradi določil Poslovnika DZ, novela ZDR-1 v nobenem primeru ne more priti v obravnavo v aktualnem sklicu DZ.

Navedeno pa ne pomeni, da so bili oddani overjeni podpisi brezpredmetni, saj bo predlog novele ZDR-1 nadaljeval zakonodajno pot v DZ, kljub prenehanju mandata aktualnega sklica. Poslovnik DZ namreč v 1. odstavku 154. člena določa, da »s prenehanjem mandatne dobe državnega zbora so končani vsi zakonodajni postopki in postopki za sprejem drugih aktov, ki so bili začeti v tej mandatni dobi, razen tistih, ki so bili začeti na predlog državnega sveta ali 5.000 volivcev«.

Predlog sprememb in dopolnitev ZDR-1, ki je bil s strani SPS vložen s podporo državljanov tako ni ugasnil, temveč bo eden od prvih zakonov, ki bo v obravnavi v novem sklicu parlamenta.

Glede na vložen trud pri pripravi zakona in celotni kompaniji, smo ravnali kar se da taktično in modro, saj bi sicer aktualna večina v DZ gladko povozili voljo ljudi, ki so prispevali svoj podpis za vložitev zakona.

Verjamemo, da razumete naše ravnanje. Veselimo se dejstva, da bo novela ZDR-1 ena od prvih točk dnevnega reda v novem sklicu DZ, pri čemer verjamemo, da bodo poslanke in poslanci spoštovali voljo ljudi, ki so prispevali svoj podpis!

Sporočamo Vam, da ste lahko brez skrbi, saj predlog sprememb ZDR-1 nadaljuje svojo zakonodajno pot.

Predsednik SPS

Številka: 3278/OBC-22/2022/1
Datum: 26.4.2022

Prejšnji REFERENČNO OBDOBJE TER PRAVICE IN OBVEZNOSTI POVEZANE S TEM – OBVESTILO ZA ČLANSTVO