Spoštovane kolegice in kolegi!
Na podlagi našega zaprosila z dne 6. 5. 2025 na različne pristojne službe znotraj naših vrst smo s strani odgovornih prejeli odgovore s podatki o kadrovskem stanju.
Zaprosili smo za podatke o:
- številu razpisanih mest za kandidate za policiste v določenem preteklem obdobju,
- številu novih policistov v določenem preteklem obdobju, ki so študij uspešno zaključili,
- številu upokojitev v določenem preteklem obdobju,
- številu upokojitvah v predvidenem prihodnjem obdobju,
- številu prekinitev delovnega razmera v določenem minulem obdobju, ne glede na razlog,
V posredovanih podatkih in odgovorih smo pridobili večino zaprošenih podatkov, zaradi česar se vsem pristojnim in vsem pripravljavcem odgovorov iskreno zahvaljujemo.
Nismo zaprosili za podatke, ki bi predstavljali kakršnokoli tajnost - prosili smo zgolj za realne kadrovske podatke. S pridobitvijo teh podatkov lahko vsi zaposleni bolje razumemo pričakovanja vseh nas, ki delujemo v naših službah – od lokalnega do državnega nivoja. Skupen cilj vseh nas je izboljšanje stanja, ne pa prikrivanja ali zakrivanja realnosti zaradi slabe kadrovske situacije.
Vsi se zavedamo, da je (in bo) v letošnjem letu nujno sprejetje Kariernega sistema v Policiji, ki so ga že pripravljale in »podpirale« številne pretekle (leve in desne) vlade. Ali so pretekle vlade in pristojni ministri dejansko imeli namen sprejeti in potrditi nov Karierni sistem, ki bi lahko posamezniku v Policiji dejansko omogočal ovrednoteno in uravnoteženo karierno pot, danes za nas ni bistveno, saj se ne ukvarjamo s preteklostjo.
Enako nujno je tudi sprejetje Kolektivne pogodbe dejavnosti javnega reda in varnosti. Za izpolnitev zavez iz postopkovnika je vlada za pogajanja o sklenitvi Kolektivne pogodbe za dejavnost javnega reda in varnosti pooblastila vladno pogajalsko skupino, ki jo zdaj vodi državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeve, gospa Helga Dobrin ter sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnima sindikatoma v Policiji.
Sedanja vlada in sedanji minister za notranje zadeve, g. Boštjan Poklukar, nimata več časa in možnosti prelaganja odgovornosti na čas po volitvah ali na čas »enkrat drugič«. Nesprejetje obeh nujnih aktov za delovanje Policije v bližnji prihodnosti prinaša posledice, ki se bodo odrazile v znižanju stopnje varnosti v državi in kritičnem pomanjkanju policistov.
Brez hitrega in pravočasnega sprejetja ključnih aktov za prihodnost naše službe, ki je v prvi vrsti namenjena ohranjanju notranje varnosti in stabilnosti države, ob napovedani pokojninski reformi pričakujemo – in tudi napovedujemo - razpad sistema Policije v sedanji obliki, bistven padec varnosti, povečanje najhujših oblik kriminalitete in bistveno večje težave pri obvladovanju varnostnih razmer v državi na vseh področjih.
1.
Iz pridobljenih podatkov o številu razpisanih mest za kandidate za policiste v obdobjih od leta 2022 do 2024, pa tudi letos za leto 2025, je razvidno, da je Policija sledila (ali poskušala slediti) Srednjeročnemu načrtu razvoja in dela Policije 2023 – 2027. Od leta 2022 dalje je bilo vsako leto razpisanih po 300 vpisnih mest za kandidate za policiste.
- Leta 2022 je bilo na šolanje sprejetih 151 kandidatov za policiste, dobili smo pa 127 novih policistov.
- Leta 2023 je bilo na šolanje sprejetih 166 kandidatov za policiste dobili smo pa 151 novih policistov.
- Leta 2024 je bilo na šolanje sprejetih 170 kandidatov za policiste, dobili smo pa 106 novih policistov.
Tudi letos je razpisanih 300 mest za študij bodočih kandidatov za policiste, število tistih, ki bodo študij uspešno zaključili, pa bo znano konec leta 2025. Zavedati se je treba, da število novih policistov ne odraža letnega vpisa kandidatov za policiste, saj je potrebno dvoletno šolanje na Višji policijski šoli; zato tudi pride do časovnega zamika.
Dejstvo je, da je izbor bodočih kandidatov za policiste pokazal, da je namesto razpisanih 900 mest v študijskem obdobju od 2022 do 2024 študij dejansko nastopilo 487 kandidatov za policiste, kar pomeni 413 kandidatov manj, kot je bilo načrtovano..
Študij v istem obdobju je uspešno zaključilo 384 kandidatov za policiste.
Časi, ko je bil za poklic policista zahtevan najmanj prav dober ali celo odličen uspeh, so že zdavnaj minili. Prav tako je med vpisanimi danes zelo malo vrhunskih športnikov – čeprav so med njimi tudi posamezniki, ki izpolnjujejo tudi te zahtevane kriterije. Čestitke njim!
Danes je eden od pogojev za vpis na Višjo policijsko šolo zgolj uspešno zaključena štiriletna srednja šola (V. stopnja izobrazbe), ne glede na smer izobraževanja.
Analiza je pokazala, da se je v letošnjem javnem razpisu za razpisana delovna mesta za kandidate za policiste - skupaj s pomočjo Zavoda za zaposlovanje - prijavilo 444 interesentov in iskalcev zaposlitve. Razpisne pogoje brez dodatnega preverjanja je izpolnjevalo 265 interesentov (pred nadaljnjim preverjanjem). Ni skrivnost, da Policija išče kandidate za policiste tudi v sodelovanju z Zavodom za zaposlovanje, pri čemer zavod na razpisana mesta za študij na VPŠ napotuje iskalce zaposlitve. (Točnega podatka o načinu sodelovanja med Zavodom za zaposlovanje in vpisovanjem novih kandidatov za policiste za zadaj še nimamo.)
Ali je za poklic policista dovolj, da imaš končano sredno šolo (V. stopnje izobrazbe), državljanstvo Republike Slovenije in status brezposelne osebe – na to vprašanje v sindikatu ne moremo strokovno odgovoriti. Bojimo pa se, da je za nošenje uniforme, orožja in možnost uporabe vseh pooblastil, ki jih to delo prinaša, prevelik zalogaj za večino brezposelnih oseb, ki jih Zavoda za zaposlovanje napoti v PA Tacen.
V minulem tednu smo na poizvedbo sindikatom s strani UOK o predlogih za izobraževanje z naše strani, predlagali UOK, da število razpisanih mest za kandidate za policiste v letu 2025 dvignejo na 500 mest. (Žal pa vsi vemo, da samo povečanje števila razpisanih mest ni rešitev, če ni interesa za poklic policista!)
Če bi letošnja plačna reforma dejansko delovala in odpravila porušena plačna razmerja v primerjavi z drugimi poklici - kot jo prikazuje vlada - težav z vpisom novih kandidatov za policiste ne bi bilo.
Ključno merilo za večji vpis na PA Tacen za poklic policista z višješolsko izobrazbo bi bila bistveno boljša plača, ki bi odtehtala tri delovne vikende v tekočem mescu ter vse druge napore in odgovornosti, ki jih poklic policista prinaša in zahteva. Dejstvo, ki ga mora poznati vsak novi kandidat – policist, je, da bo zaradi pomanjkanja kadra moral delati tri vikende mesečno ter imel zagotovljen zgolj en prosti vikend - saj to določa zakon. V nekaterih primerih, zaradi nujnih nalog ali drugih razlogov, pa enote tega prostega vikenda sploh ne morejo več zagotavljati!
Dodatna rešitev za privabljanje novega kadra, bi bila urejena stanovanjska politika. Ponudba stanovanj z ugodnejšo obrestno mero in ugodnim kreditom v krajih, kjer je pomanjkanje policistov največje, bi nedvomno pritegnila nove policiste in hkrati ohranila številne, ki so že v službi.
2.
V obdobju od 31. 12. 2022 do 31. 12. 2024 je bilo delovno razmerje prekinjeno v 515 primerih (redne in izredne prekinitve delovnega razmerja ter smrti). Upokojitve v teh podatkih niso zajete. Največ prekinitev delovnega razmerja je bilo na državni ravni 236, na regionalni ravni 53 in na lokalni ravni 226 oseb.
V obdobju od 31. 12. 2022 do 31. 12. 2024 se je upokojilo 681 oseb iz vrst Policije. Iz državnega nivoja se je upokojilo 124 oseb, iz regionalnega nivoja 184 uslužbencev, in iz lokalnega nivoja 373 uslužbencev Policije.
Iz navedenih podatkov je razvidno, da je v Policiji v primerjalnem obdobju, najkasneje do 31. 12. 2024, 1.196 uslužbencev prenehalo s prejemanjem plače za opravljeno delo. Razlika med številom novih policistov, ki so uspešno zaključili študij na Policijski akademiji v Tacnu v istem obdobju in med številom uslužbencev iz vrst Policije, ki jin ni bilo več na dan 31. 12. 2024, tako znaša 783 manj uslužbencev!
3.
Rezultati o predvidenih upokojitvah na dan 31. 12. 2027, ko bi naj bil zadnji dan dela v okviru obstoječega pokojninskega zakona, nakar bi 1. 1. 2028 stopila v veljavo pokojninska reforma, so pokazali, da bodo takrat pogoje za upokojitev (izpolnjevanje vsaj enega od
pogojev za upokojitev), izpolnjevalo dodatnih 866 uslužbencev Policije. Na državnem nivoju bo tako pogoje izpolnjevalo 230 uslužbencev, na regionalnem 257 in na lokalnem nivoju 379 uslužbencev.
Kaj kaže analiza iz pridobljenih podatkov skozi primerjalno obdobje in kakšne so ocene za čas do 31. 12. 2027?
V letih od 2022 do 2024 je z delom nastopilo 384 novih policistov, medtem ko je v istem obdobju s službo zaključilo 1.196 uslužbencev. Na dan 1. 1. 2025 je tako Policija štela 783 uslužbencev manj kot na dan 1. 1. 2022.
Po ocenah in neuradnih predvidevanjih, naj bi do 31. 12. 2027, študij na PA Tacen zaključilo med 350 in 400 novih policistov.
.
Ob tem je pričakovano, da bo večina od 681 uslužbencev, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, dejansko tudi odšla iz sistema do konca leta 2027.
Število uslužbencev, ki jih je oz. ki jim je/bo od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2027, prekinjeno delovno razmerje v Policiji, ne upamo napovedovati, po neuradnih podatkih pa pričakujemo podobno stanje, kot je bilo v primerjalnem obdobju 2022 – 2024, to je približno 500 uslužbencev manj (redne in izredne prekinitve delovnega razmerja, smrt) do 31. 12. 2027.
V Sindikatu policistov Slovenije menimo, da so trenutni pogoji za vpis na VPŠ zavajajoči za bodoče kandidate. Že ob vpisu bi morali biti kandidati jasno obveščeni, da bodo razporejeni na PU Koper, PU Nova Gorica ali PU Ljubljana, kjer je kadrovska stiska največja.
Številni mladi iskalci zaposlitve, ki so iz Prekmurja, Štajerske ali Koroške, se danes niso več pripravljeni voziti v službe, ki so več kot 1 uro oddaljene od doma do delovnega mesta, podobno kot Policija to upošteva pri odrejanju pripravljenosti na delo na podlagi Kolektivne pogodbe za policiste. Mnenja pogodbenih odvetnikov v zvezi s tem so jasna - izterjave »šolnin« pri policistih, ki želijo predčasno zapustiti vrste Policije, pa so razporejeni na »nerealno« oddaljena delovna mesta, oddaljena več kot 1 uro od doma, so za delodajalca izgubljen primer.
Mladi policisti po nastopu dela hitro ugotavljajo, da si zaradi delovnega mesta, do katerega se vozijo daleč, ne morejo ustvariti družine in ne morejo urediti varstva za otroke. Istočasno si samski v krajih, kjer delajo, zaradi visokih cen nepremičnin, ne morejo privoščiti kredita za nakup nepremičnine. Rešitev najdejo v prekinitvi delovnega razmerja v Policiji, ker so razporejeni drugam in dlje, kot so pričakovali (in sanjali), ko so se vpisali na študij v PA Tacen.
V Sindikatu policistov Slovenije se na podlagi predstavitve kadrovskega stanja v Policiji za obdobje 2022 – 2024 in ob upoštevanju pričakovanj za našo službo, za obdobje do 31. 12. 2027 bojimo, da bo nastala dodatna kadrovska luknja na vseh nivojih Policije, velika med 1.300 – 1.700 uslužbenci vseh profilov v Policiji v primerjavi z letom 2022.
Že danes številne enote lokalnega nivoja ob znanih zdravstvenih omejitvah zaposlenih niso sposobne opravljati 24 - urne patruljne službe kot osnovne oblike dela, s katero je Policija dolžna zagotavljati pomoč ljudem, ko jo ti potrebujejo. Prihodnost je še veliko bolj črna, saj patrulje, ki bi se odzvala na klic klicateljev zaradi pomoči, pod sedanjimi pogoji enostavno ne bo možno dobiti v tako kratkem času kot danes.
Po 1. 1. 2028 v primeru podcenjevanja stanja vseh, ki so danes na oblasti, napovedujemo nepopravljive posledice za sistem dela Policije in bistveno nižjo stopnjo varnosti v državi. V kolikor se država z vsemi instrumenti in pripravljenostjo vladajoče politike, ne bo takoj lotila in rešila vprašanja Kariernega sistema v Policiji ter sklenitve in potrditve Kolektivne pogodbe dejavnosti javnega reda in varnosti, bodo opisane kadrovske težave resničnost, ne zgolj slaba napoved. Samo s tema instrumentoma bi lahko preprečili prekomerni odliv kadra, ki zdaj odhaja v druge službe, in uspešnejše pridobivanje novega kadra.
Hkrati se zavedamo in napovedujemo, da bo pokojninska reforma zaradi spremenjenega sistema obračunavanja osnove za upokojitev močno vplivala na odliv (upokojitev) pooblaščenih uradnih oseb. Boljše pogoje upokojevanja pod sedanjimi pogoji pričakujemo zgolj za plačno skupino J, saj bo najnižja zajamčena pokojnina bistveno višja, kot je danes.
S tem dokumentom seznanjamo Vas, naše članice in člane ter vse uslužbence Policije. Pisanje bo posredovano tudi predsedniku Vlade – g. Robertu Golobu, ministru za notranje zadeve – g. Boštjanu Poklukarju, gospe Tini Heferle in gospe Helgi Dobrin. Vsi imenovani ste ključni za preprečitev padca stopnje varnosti v Republiki Sloveniji. Imate moč in lahko storite največ, da se kadrovske razmere v naših vrstah stabilizirajo, če že ne izboljšajo, preden se zgodi črn scenarij - ob zavedanju stanja tako oblasti oziroma predsednika Vlade kot ministra za notranje zadeve.
S spoštovanjem,
Številka: 2351/PRED-122/2025/1 Igor Toplak
Datum: 27. 5. 2025 predsednik
Sindikat policistov Slovenije