| NAPREDOVANJE, RAZPOREJANJE NA DELO, POMOČ OGROŽENIM POLICISTOM |
|
|
|
|
1. NAPREDOVANJE V PLAČNIH RAZREDIH V našem obvestilu z 6. 5. 2009 smo že posredovali naše ugotovitve v postopkih napredovanja v plačnih razredih in razlogih za neizpolnjevanje pogojev za napredovanje. Veliko število policistov in drugih javnih uslužbencev ni napredovalo, ker v postopku napredovanja ni bilo zbranih dovolj točk, čeprav niso napredovali šest ali celo več let. Ker se nam je pri pojasnjevanju postavilo vprašanje, kako je z napredovanjem v plačnem razredu za en plačni razred po šestih letih od zadnjega napredovanja in povprečno oceno najmanj tri - na podlagi 5. odstavka, 5. člena Uredbe o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede, smo o tem povprašali pristojno MInistrstvo za javno upravo.
Ministrvo za javno upravo, ki je poblaščeno za tolmačenje plačnega sistema, razlaga Uredbo tako, da se pogoj za napredovanje po šestih letih od zadnjega napredovanja pridobi po pridobljenih šestih ocenah po novem plačnem sistemu. V prehodnem obdobju se je določilo tri ocene - za leto 2006 in 2007 s prevedbo izpolnjevanja pogojev za napredovanje in ocenjevanjem po prejšnjem sistemu v ocene novega plačnega sistema in prva ocenjevanje po novem za leto 2008. Ker Uredba v prehodnem obdobju upošteva le ocenjevanje od leta 2006 naprej, je za za napredovanje po šestih letih za en plačni razred potrebno zbrati še tri ocene - za leto 2009, 2010 in 2011, kar omogoča napredovanje s 1. 4. 2012. Ker se za napredovanje v plačnem sistemu šteje tri najbolj ugodne ocene, članom Sindikata policistov Slovenije predlagamo, da ste bolj pozorni na ocenjevanje za leto 2009, ker bi nekateri ob primerni oceni lahko izpolnili pogoje za napredovanja že s 1. 4. 2010.
Sindikat policistov Slovenije je v preteklih mesecih ugotavljal in predlagal reševanje težkega socialnega položaja policistov, ki za prihod na delo in iz dela dnevno prevozijo tudi 500 ali več kilometrov. Socialni položaj je še toliko bolj kritičen, ko si te policistke in policisti pričnejo ustvarjati družine. Za delno ublažitev razmer smo predlagali razporejanje na delo po uveljavljenem in urejenem sistemu izmen, ki je za policiste najbolj razbremenjujoč in v pretežnem 12-urnem delovniku. S predlaganim projektom smo uspeli, saj smo obveščeni, da zadnji policijski postaji na ta sistem prehajata z dnem 1. 6. 2009. Zavedamo se, da gre le za kratkoročen ukrep, ki bo ob primernem razporejanju policistov pomenil bistveno razbremenitev vsakodnevne vožje na delovno mesto. Prepričani smo, da sta primerna le dva ukrepa, ki bi trajneje rešila nastalo situacijo. Prvi ukrep je premestitev policistov bližje domu, kar je proces, ki bi moral biti zaključen v srednjeročnem obdobju. Druga ključna poteza je primerno materialno vrednotenje policijskega dela, ki bi tudi finančno motiviralo potencialne kandidate iz ekonomsko močnejših regij za zaposlitev v Policiji. Takšna rešitev je racionalna in tudi ekonomsko upravičena. Sindikat policistov Slovenije se bo prizadeval, da bosta ti vprašanji prisotni na dnevnem redu do celovite rešitve problema.
3. POMOČ OGROŽENIM POLICISTOM V mesecu maju 2009 je bil Sindikat policistov Slovenije aktiven pri preverjanju ukrepov za zaščito člana - policista, kateremu so neznanci naklepno uničili njegov osebni avtomobil in povzročili večjo škodo. Pooblaščena komisija pristojne policijske uprave, ki je ocenjevala ogroženost policista, se je izjasnila, da je v tem primeru najbolj primeren ukrep »samozaščitno obnašanje policista«. Sindikat policistov Slovenije protestira proti takšnemu lahkotnemu načinu obravnavanja ogrožanja policistov in meni, da je takšen ukrep nezadosten, ter ni skladen s strokovnimi standardi, ki obravnavajo ogroženost policistov, kriminalistov in njihovih bližnjih. Prepričani smo, da bi moral delodajalec v takih primerih odločneje zaščiti svoje zaposelne in izvajati vsaj ukrepe, ki jih vsebuje srednja stopnja ogroženosti policista. Zato od delodajlaca pričakujemo, da bo v bodoče obravnaval primere ogrožanja policistov z večjo mero odgovornosti, ter odrejal take ukrepe, ki bodo zaščito tudi omogočali. Sindikat policistov Slovenije je v tem primeru oškodovanemu članu preko službe za varovanje zasebnega premoženja odobril namestitev tehničnega varovanja stanovanjske hiše, v kateri stanuje z družino, z namenom zaščite njegovih bližnjih in premoženja. Varovanje se že izvaja. Dne 28. 5. 2009 je v PA Tacen potekal "Strokovni posvet o zaščiti in pomoči policistov", na katerem je bil povzet kot sklep predlog Sindikata policistov Slovenije, da Policija vzpostavi evidenco "grozitejev", na katere bodo lahko policisti in kriminalisti v policijskih postopih bolj pozorni.
Franci FRANTAR l.r.
|


